Sertifika güncelleme, 

 1. Güvenli donanım aracının (akıllı kartın) kayıp edilmesi, çalınması veya arızalanması, 
 2. Erişim bilgisinin (PIN)  çok fazla yanlış girilmesi sonucu akıllı kartın tamamen bloke olması, 
 3. Kimlik bilgilerinin değişmesi (ad veya soyad bilgilerinin değişmesi),

sonrasında sertifika sahibine yeni sertifika üretilmesi olarak tanımlanmışır. 

Güncellenen sertifika için yeni bir anahtar çifti oluşturulur ve seri numarası farklı yeni bir sertifika üretilir. İmza oluşturma verisi ve sertifika yeni bir akıllı kart içine yüklenerek sertifika sahibine ulaştırılır. Nitelikli Elektronik Sertifika Güncelleme işlemleri aşağıdaki adımlardan oluşmaktadır.

ADIM 1: Kurum Sertifika Temsilcisinden Bilgi Alınması

Sorumlu: Başvuru Sahibi

EBYS Sorumlusu ile görüşerek hangi ürün ya da ürünleri talep etmeniz gerektiğini öğreniniz. 

ADIM 2: Ödeme Yapılması ve Sipariş Açılması

Sorumlu: Kurum Yetkilisi (Bilgi İşlem Daire Başkanlığı), Kamu SM

 • Kurum sertifika temsilcinizin hazırladığı e-imzalı/ ıslak imzalı ve kurum mühürlü FORM-001-003 Nitelikli Elektronik Sertifika Başvuru Listesi'ni bilgi@kamusm.gov.tr'ye gönderdikten sonra sipariş açılır. E-posta içeriğinde sertifika süresi ve ödeme durumu(Bireysel) ayrıca belirtilmelidir.
 • Siparişe istinaden ilgili kişinin listede belirtilen e-posta adresine başvuru e-postası gönderilir.
 • E-postayı alan kişi talep edilen ürünün KDV dahil bedelini Kamu SM Vakıfbank Kurum Ödemeleri sayfasından (Banka Şubeleri, İnternet Şube, Mobil Şube) TC kimlik numarası ile sorgulama yaparak hesaba yatırır.

  Bireysel ödemeler TC kimlik numarası sorgulama yapılarak;
  Vakıfbank İnternet Şube (Vakıfbank >Ödemeler> Kurum Ödemeleri>TÜBİTAK Kamu Sertifikasyon Merkezi Ödemeleri)
  Vakıfbank Mobil Şube (Vakıfbank >Ödemeler> Kurum Ödemeleri>TÜBİTAK Kamu Sertifikasyon Merkezi Ödemeleri)
  Vakıfbank Banka Şubeleri
  Vakıfbank Çağrı Merkezi

  üzerinden gerçekleştirilecektir.

ADIM 3: Bireysel Başvuru Formunun İletilmesi

Sorumlu: Başvuru Sahibi, Kurum Yetkilisi (Bilgi İşlem Daire Başkanlığı)

Sipariş açılmasının ardından sistemlerimizde kayıtlı e-posta adresinize Nitelikli Elektronik Sertifika Başvuru Formu bağlantısını içeren bir ileti gönderilir. Bu bağlantıya tıklayarak,

 • Geçerli nitelikli elektronik sertifikanız varsa;
  Nitelikli Elektronik Sertifika Başvuru Formu'nu e-imzalı başvuru arayüzünden tamamlayınız. (E-imzalı başvurularda formun ıslak imzalı olarak gönderilmesine gerek yoktur.)
 • Geçerli nitelikli elektronik sertifikanız yoksa;
  Nitelikli Elektronik Sertifika Başvuru Formu'nu ıslak imzalı başvuru arayüzünden tamamlayıp, çıktısını ıslak imzalı olarak kurum sertifika temsilcisine teslim ediniz. Kurum sertifika temsilcisinin ıslak imzalı başvuru formunuzu Kamu SM'ye iletmesiyle üretim süreci başlar.

ADIM 4: Sertifikanın Üretilmesi ve Teslim Edilmesi

Sorumlu: Kamu SM

Sertifikalar üretilmeden önce: 

 • Güncelleme nedeni, güvenli donanım aracının (akıllı kartın) kayıp edilmesi, çalınması veya arızalanması yada erişim verisinin (PIN/PUK) kayıp edilmesi olarak belirtildiyse, sertifika sahibinin sertifikaları Kamu SM tarafından iptal edilerek, e-posta ve/veya SMS ile bilgi verilir. 
 • Güncelleme nedeni, kimlik bilgilerinin değişmesi yada para limitinin değişmesi ise sertifika sahibinin mevcut sertifikaları iptal edilmez. Kullanıcı yeni sertifikasını teslim aldıktan sonra, bilgisi değişen sertifikalarını kendisi iptal eder. 
 • Kamu SM'ye ulaşan evraklar incelenir ve hatasız olanlar üretim sürecine aktarılır. Başvuru sahibinin kimlik bilgileri ve başvuruda yer alan bilgilere göre sertifikası üretilir ve akıllı karta yüklenir. Akıllı kart ve akıllı kart okuyucusu (talep edildiyse) zarflanarak kuryeye teslim edilir. Toplu teslimatlar; UEKAE'nin, E-İmza Uygulama Destek Birimi'nden bir görevli ile gerçekleştirilir. 
 • Sertifika sahibinin bildirdiği adrese, kurye, üç ziyaret gerçekleştirir. Sertifika sahibine ulaşılamaz ise sertifika zarfı Kamu SM'ye iade edilir. 
 • Sertifika sahibine ulaşıldığında; resmi kimlik ibrazı talep edilir. Kimlik kontrolü yapıldıktan sonra, zarf, sadece sertifika sahibine teslim edilir. Zarfın kenarında yer alan parça doldurulur, imzalanır ve kuryeye verilerek Kamu SM'ye ulaşması sağlanır.