Macbook bilgisayarlarda ‘’Mozilla firefox’’ tarayıcıda Java ile imza atmak için yapılaması gerekenler sırası ile aşağıda belirtilmiştir.

NOT: Google Chrome browser, NPAPI eklentisini 01.09.2015 tarihinde kullanıma kapatmıştır. Önceden tarayıcılara ekstra özelliklerin eklenmesine olanak tanıyordu ‘’NPAPI’’ eklentisi, kaldırılması sonucunda Chrome tarayıcıda java tabanlı imza atmamızı engellemektedir.

Sistem Dili

MacBook bilgisayarlarda imza atmak için öncelikli olarak dil seçeneği ''İngilizce'' olarak ayarlanmalıdır. Sistem Tercihleri - Dil Bölge - İngilizce seçilir. Daha sonra birincil dil olarak İngilizce seçilir. (Resim 1)

Java Kurulumu ve Ayarları

https://java.com adresinden Java’nın son sürümü indirilir ve Dowloads butonuna tıklanarak kurulum tamamlanır. (Resim 2)

Java kurulumu yapıldıktan sonra Java Kontrol Paneli açılır. Security sekmesinden güvenlik seviyesi ''high'' olarak seçilir. ''Edit Site List'' butonuna tıklanarak kuruma ait ebys adresi ''https://ebys.gumushane.edu.tr'' kaydedilir.(Resim 3)

Java Kontrol Panelinden Advanced sekmesinden JNLP  File/MIME Association ve Shortcut Creation sekmelerinde ‘Newer Allow'' seçeneği seçilir. (Resim 4)

Akıllı Kart Sürücüsünün Kurulumu

http://www.kamusm.gov.tr adresinden ''Sürücü'' butonuna tıklanır. İşletim Sisteminizi “Mac OS '' versiyon seçimi de “Mac OS'' olarak seçilir. Kart okuyucunuzun tipi ve akıllı kartın seçimleri yapılır. Sürücüleri göster butonuna tıklanır. Download butonuna tıklanarak kurulumlar indirilir.(Resim 5 - Resim 6)

EBYS Kullanıcı Ayarları

Kullanıcı kartında uygulama tetikleme yapısı "java" seçili olmalıdır
Kullanıcı kartı E-imza Java Applet evet diğer seçimlerden baskındır seçili olmalıdır.

EBYS sisteminde java tabanlı imza ekranı aşağıdaki şekildedir. (Tüm kurumu etkilememesi için kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılmalıdır.)